Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. OK

Aktuality

Počasí startuje motorkářskou sezónu dříve. Nejčastěji si motorkáři volají asistenční pomoc k defektu

Teplotně příznivé počasí láká majitele motocyklů k prvním výletům. Nedostatečná kontrola stroje po zimě, výmoly nebo zbytky štěrku na silnicích mohou zvláště ze začátku sezóny vést k poruše stroje nebo dokonce k nehodě. Nejčastější příčinou je podle České asociace asistenčních společností (ČAAS) defekt pneumatiky a závada motoru. Loni vyjížděli členové ČAAS k téměř 2800 případů nepojízdných motocyklů, nejvíce se zasahovalo v Praze - západ, v Příbrami a v Brně.

 

„Z naší praxe vyplývá, že příčinou nepojízdného motocyklu jsou v 60 % poruchy. Konkrétně jde o defekty pneumatik a problémy s motorem, spojkou, alternátorem a vybitou baterií. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy jsme přivoláváni kvůli ztraceným klíčům nebo nedostatku paliva,“ shrnuje poznatky z praxe Aleš Povr, tiskový mluvčí ČAAS. „Na přelomu zimy a jara je třeba dbát na důkladnou kontrolu technického stavu motocyklu před první vyjížďkou, a také zvýšené opatrnosti při samotné jízdě na silnici, kde mohou být zbytky zimního posypového materiálu a výmoly,“ dodává Povr.

 

Nepojízdný stroj se podaří v terénu zprovoznit pouze v 5-15 % případů. S ohledem na další bezpečnou jízdu je většinou nezbytný profesionální odtah do specializovaného servisu, kde stroj dají do pořádku. Naprostou většinu odtahových vozidel využívaných pro odtahy aut do 3,5 tuny lze využít i pro zásahy u motocyklů. Disponují speciálními nájezdovými plošinami či vozíky pro nakládku motocyklů. Po natažení motocyklu na odtahové vozidlo se zadní kolo zafixuje do speciálního nástavce a motorka se zajistí popruhy. Průměrná cena asistenčního zásahu u nepojízdného motocyklu překračuje dva tisíce korun. V případě, že má motorkář sjednané dostatečné limity pro odtah, pak zásah asistenční společnosti zaplatí pojišťovna.

 

Pozor na dostatečné limity u odtahů

Pomoc své asistenční společnosti si motorkář v nouzi jednoduše přivolá prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224, kde motoristu operátor přepojí na asistenční společnost jejich pojišťovny. Volat může i na přímé telefonní číslo své asistenční společnosti, pokud ho zná. Pozornost je nutné věnovat pojistným limitům, které určují, jak daleko je možné motocykl odtáhnout, případně jaké asistenční služby lze bezplatně poskytnout. Základní asistence, kterou motorista získává k povinnému ručení, bývá obvykle dostatečná pouze u menších motorek a skútrů, které slouží jen pro přepravu v rámci jednoho města, případně blízkého okolí. Pokud na motorce podnikáte vyjížďky v délce stovek kilometrů, pak je praktické si sjednat i nadstandardní příplatkovou asistenční pomoc. Příplatkové asistenční služby stojí v řádu stovek korun v případě skútru a okolo jednoho tisíce korun pro motocykly. Specializované pojištění pro motocykly nabízí silniční pomoc v ČR a v zahraničí, odtah nepojízdného stroje a případně i náhradní vozidlo či ubytování.

 

Bezpečné chování při nehodě či poruše

 

V případě nehody či poruchy je třeba motocykl zastavit v odstavném pruhu, na krajnici či mimo vozovku a obléknout si reflexní vestu. Nezapomeňte dbát na svou bezpečnost a co nejrychleji opusťte vozovku do bezpečné vzdálenosti. Poté si přivolejte pomoc prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224. Povinnost přivolat Policii ČR máte v případě, když dojde ke zranění osob, na některém z vozidel ke škodě vyšší než 100.000 Kč či dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby. Zodpovědným chováním pomůžete zabránit vzniku sekundárních dopravních nehod a chránit své zdraví.  

 

Další články

Česká asociace asistenčních společností zvolila své vedení

21/10
2024

Do čela České asociace asistenčních společností (ČAAS) byl opět zvolen Marek Jaroš (Global Assistance).

ČAAS v reportáži České televize k pneumatikám

18/10
2024

V reportáži České televize vysílané živě dne 18.10.2024 hovořil tiskový mluvčí ČAAS o zimních pneumatikách a poradil motoristům...

Na začátku prázdnin pomáhaly asistenční společnosti u 2.700...

04/07
2024

Rušný provoz na silnicích a s tím související zvýšený zájem o pomoc u nepojízdných aut zaznamenala také Česká asociace asistenč...

Víte, že

až 13 % rekreačních sportovců

způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností? Nejčastěji šlo o zranění při lyžování, cyklo či inline stezkách či v bazénech. Náklady na úhradu škod při sportu činí stovky tisíc korun.

Naši členové

Euro Center Prague europ assistance global assistance allianz